Buradasınız:   Home  /  Biyografi  /  NEVŞEHİR ORTAOKULU

NEVŞEHİR ORTAOKULU

Cumhuriyetin İlanının 10.yıl kutlamalarında, başöğretmen Altay Kaynak’ın sahneye koyduğu, Aka Gündüz’ün ‘Mavi Yıldırım’ adlı Kurtuluş Savaşı konulu oyununda İsa Coşkuner de ‘Binbaşı Vural’ kişiliğini canlandırarak büyük başarı gösterdi. Ayrıca bu kutlamalarda, Kaymakam ve Belediye Başkanının yardımlarıyla askerliğini bandolarda yapmış olan 5-6 kişiye ’10.yıl Marşı’nı ‘ öğreterek, bunların eşliğinde Nevşehir Hükümet binası önündeki tören kürsüsünden orta okul öğrencilerine bu marşı söyletti.

İsa Coşkuner’in askerliği de o tarihlere rastlar. 1934’ de İstanbul Ahırkapı da 4 ay hazırlık kıtasında, 6 ay Halıcıoğlu’ndaki Yedek Subay Okulunda, 6 ay da Yedek Subay olarak Kayseri Nakliye Taburunda olmak üzere toplam 16 ay askerlik yapmıştır. İsa Coşkuner 1934’te başladığı 18 aylık askerliği sona erince yeniden Nevşehir Ortaokulundaki öğretmenliğe dönmüştür.

Yine bu okuldaki görevi sırasında Nevşehir Halkevi açıldı ve kendisi burada kol başkanlığı görevinde bulundu, bu arada Nevşehirde ilk yerleşik bandoyu kurdu. Mandolin , bağlama kursları, resim sergileri, aile toplantıları, balolar, temsiller, biribirini izledi. Bütün bu işler kol başkanlığı ile yürütülüyordu.

Bu arada İsa Coşkuner, Ankara’da kurulacak olan Operaya sanatçı yetiştirmek için Devlet Konservatuarında bir bölüm açıldığını ve sınavla öğrenci alınacağını öğrenince Ankara’ya giderek sınava girdi. Sonuç olumluydu, ayrıca sonucu bildiren rapora ‘Bu ses opera için gereklidir’ kaydı konulmuştu. Bunun üzerine 6 yıllık öğretmen olan evli ve 1 çocuk sahibi İsa coşkuner, Öğretmen olarak gündüzlü devam için Orta Öğretim Genel Müdürü Avni Yukaruç Bey’den Ankara’ya naklini istedi. Cevap ise ‘imkansız’ oldu. Nevşehirde resim öğretmeni olan ressam arkadaşı Kemal Zeren bunun üzerine ‘Ankara’ya gidip bu durumu Bakan’a ileteceğini’ kendisine söyledi. Bir süre sonra da Ankara I. Ortaokulu (Kurtuluş) müzik öğretmenliğine nakil kararnamesi geldi.

  1931  /  Biyografi, Genel  /  Last Updated Kasım 9, 2018 by othymi  / 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir