Buradasınız:   Home  /  Biyografi  /  KISACA İSA COŞKUNER

KISACA İSA COŞKUNER

  •  1911 yılında Üsküp’ün Yahya Paşa Mahallesinde doğdu. 1915 yılında ailesiyle birlikte Üsküp’ten, İstanbul Haliç’teki Hasköy’e göçüp buraya yerleştiler. I. Dünya Savaşı sürerken anne ve babasını 40 gün arayla, lekeli humma (tifüs) salgınında kaybetti. Polis olan amcası onu, Valide Bağı’ndaki bir anaokuluna verdi. Oradan da diğer çocuklarla beraber Çağlayan Köşkündeki Kızlar anaokuluna gönderildi.

    7 yaşındayken Balmumcu Darüleytamı’na gönderildi. (1919) O yılları İsa Coşkuner şöyle anlatıyor: ‘Padişahın İngiliz Savaş gemisiyle kaçmasından sonra, Darülfünün’lu (Üniversiteli) genç öğretmenimizin ön ayak olmasıyla 4 ve 5. sınıf öğrencileri köşkün duvarlarını aşarak, yaşlı bir kadın olan Seniha Sultan’ın feryatları arasında köşkü işgal ettik; o da ağlayarak kupa arabasıyla Yıldız Sarayına sığındı. O günden sonra bu köşkün salonları ve odaları, son senemizde sınıflarımız ve yatakhanelerimiz oldu.’

    İsa Coşkuner, değerli öğretmenler elinde geçen ilkokul yıllarında resim yeteneğini geliştirdi. Daha ilk yıllarında bazı akşamlar, üst sınıflardaki öğrencilerin oynattıkları Karagöz- Hacivat tiplerini çizmeye çalışırdı. Okuldaki 5 yılını tamamlayınca Okul Müdürü Hüsnü Bey ve resim öğretmeni Selahattin Bey, kendisini Sanay-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Okulu) müdürüne götürdüler; yatılı yerleri olmadığı için nakil olayı gerçekleşemedi.

    Mezuniyetini takiben 2. yılda Ankara’dan gelen Musiki Muallim Mektebinin Musiki Nazariyatı öğretmeni Ahmet Muhtar Ataman’ın yaptığı yetenek sınavı sonunda başarılı oldu. Bu sınavda kendisiyle birlikte başarı gösteren Faik Canselen ve Vasfi Ozansay’la birlikte Eylül 1926 da Ankara’ya gelerek Musiki Muallim Mektebinde öğrenime başladı.

  1911  /  Biyografi, Genel  /  Last Updated Kasım 9, 2018 by othymi  / 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir