Buradasınız:   Home  /  Biyografi  /  MUSİKİ MUALLİM MEKTEBİ 1931

MUSİKİ MUALLİM MEKTEBİ 1931

 İsa Coşkuner’in öğretmenleri:

Müdür ve Koro Öğretmeni : Zeki Üngör
Muavin ve Biyoloji öğretmen: Hayri Ardıç
Armoni Öğretmeni : Veli Kanık
Şan Öğretmeni : Paolo Zavaroş
Edebiyat öğretmenleri : F. Nafiz Çamlıbel, A. Hamdi Tanpınar
Keman Öğretmenleri : Basri Bey, Enver Kapelman
Çocuk Ruhiyatı öğretmeni : A. Haydar Taner
Musiki Nazariyatı Öğretmeni : Ahmet Muhtar Ataman
Beden Eğitimi Öğretmeni : İlyas Sınal
Tarih Öğretmeni : Tevfik Kurt
Fransızca Öğretmeni : Şerif Bey

Ayrıca Türk 5’leri denilen Ahmet Adnan Saygun, Hasan Ferit Alnar, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses Musiki Muallim Mektebinde, Cemal Reşit Bey de İstanbul Konservatuarında görev almışlardı.

İsa Coşkuner, yaşamında 5 yıl tutan bu okul dönemiyle ilgili pek çok anıya sahip; bunlardan en çok unutamadığı anısını şöyle anlatıyor: Müdürümüzün, 1928 yılının bir sonbahar akşamı, Çankaya köşküne götürdüğü 6 öğrenciden biri bendim. Atatürkün bestelenmesini istediği ‘yeni harfler marşı’ nı hocalarımızdan kurulu oda orkestrası eşliğinde, blardo masasının çevresinde uygun adımla yürüyerek söylerken; Atatürk ve Saffet Arıkan Bey de dans ettiler. Atatürk, Başbakan İsmet İnönü, Milli Eğitim Bakanı Necati Bey, CHP Genel Sekreteri Saffet Arıkan, Eşref Ünaydın, İbrahim Nemci Dilmen, İbrahim Alaaddin Gövsa ve Müdürümüz Zeki Üngör’den oluşan dinleyiciler yemek salonuna geçerken bizi de yanlarındaki misafir salonuna aldılar. Yeni Harflerin yazılış ve okunuşları hakkındaki konuşmaları, fikir alış verişlerini, oradan rahatlıkla duyabiliyor, heyecanla dinliyorduk. Sonra Ata’nın tok sesini duyduk ‘Zeki Bey, çocuklar uykusuz kalmasın…’ bunun üzerine müdürümüzle beraber otobüse binerek dönüş yoluna koyulduk..

Atatürk’ün manevi kızı Afet Hanım Yurt bilgisi öğretmenimizdi. Atatürk’te zaman, zaman bu dersleri dinlemek için okulumuza gelir ve sınıflara girerdi. Atatürk, yine bir gün okulumuza gelerek ‘Yurttaşlık Bilgisi’ dersini izlemek için manevi kızı Afet Hanımın (İnan) bir sınıfına girmiş. Dersin konusu Belediye Seçimleri olduğu için Atatürk, öğrencilerden seçimin bir uygulamasını yapmalarını istemiş; ancak bir erkek öğrenci ‘Efendim kızların seçme ve seçilme hakkı yok, uygulamaya katılamazlar’ deyince Ata’nın yumuşaklığı birden kaybolmuş ve ‘Peki, devam edin’ diyerek sınıfı terk etmiş.

(1970’li yıllarda Prf. Afet İnan eski notlarını karıştırırken bu olayı anımsar fakat konuşan öğrencinin adını not etmediğini görür. Bunun üzerine 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkını veren kanunun çıkmasına neden olan bu olayın kahramanının adını, o yıllarda Yükseliş Kolejlinde öğretmenlik yapan İsa Coşkuner’e sorar. İsa Coşkuner bu olayın kendi sınıflarında olmadığını, bu nedenle o kişinin adını bilmediğini söyler. Bu konuyu araştırmaya devam eden Afet İnan bir süre sonra aradığını bulur. Geçmişteki bu önemli olayın kahramanı, bizden bir alt sınıftaki, Sarı Selahattin’miş.)

İsa Coşkuner çok sevdiği okulundan 1931 Haziran ayında mezun oldu.

 

  1926  /  Biyografi, Genel  /  Last Updated Kasım 9, 2018 by othymi  / 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir